o knjizi

akustika prostorija

zvučnici

pojačala

spojni kabeli

mjerenja

pitanja i odgovori

Links

Sitemap

HOME

Uho, zvučnici i čujnost faze

English

Čistoća mreže 220V

Ozvučenje multimedijalne sale i Dolby Surround kina

Opći postupak spajanja elektroakustičkih uređaja i zaštita od prenapona (I, II, III dio)

Pro News

HiFi News

Zanimljivi linkovi

Listening vs. Measurement

Linkovi o akustici prostorija

 

RATE THIS SITE

OPĆI POSTUPAK SPAJANJA ELEKTROAKUSTIČKIH

UREĐAJA I ZAŠTITA OD PRENAPONA (DRUGI DIO)

Impulsne pojave na mreži

Trajanje ove pojave je od manje od 1 ms do nekoliko ms. Pojavljuju se pojedinačno ili kao slijed impulsa, sinkronizirano ili nesinkronizirano s polaritetom mrežnog impulsa. Budući da mrežne instalacije djeluju kao filteri visokih frekvencija, u blizini nastanka štetnih pojava primijetit će se valni oblici s vrlo visokim vremenima porasta. Na većim udaljenostima od mjesta nastanka neće se primijetiti oblici s visokim vremenima porasta jer će ih isfiltrirati distribucijska mreža. Superponirani impulsi mogu imati oblike opadajućih oscilatornih valnih oblika uslijed LC elemenata koji su sastavni dio mreže ili uslijed priključenih LC potrošača.

Jedan od najvećih uzročnika ovih pojava su kondenzatori za korekciju induktivnih potrošača snage u trofaznim sustavima. Njihovo ukapčanje i iskapčanje iz mreže stvara velike smetnje radu audio i video sustava. Posebno konstruirani mrežni kablovi napajanja mogu pomoći vlasnicima high-end sustava. Detalje vidi ovdje.

Kratkotrajni pad napona

Pri kratkotrajnom padu napona, nominalni napon postoji i prije i nakon kratkotrajnog pada napona. Trajanje kratkotrajnog pada napona može biti od jednog do nekoliko perioda izmjeničnog napona. Tipični kratkotrajni pad napona nastaje uslijed ukapčanja električnih uređaja ili sustava sa vrlo visokim pobudnim strujama - npr. uređaji s vrlo visokim vrijednostima kapaciteta, kao što su ispravljači i sl. Ispražnjeni kondenzatori pri ukapčanju povuku vrlo velike struje što se reflektira na stanje mrežnog napona objekta.

Kratkotrajno valovanje ili visoki napon

Pri iskapčanju nekih potrošača na mreži kratkotrajno nastaje visoki napon, prije čijeg nastanka i nakon čijeg nestanka, mrežni napon ima nominalnu vrijednost. Ova pojava se netočno naziva i prenapon. Međutim, pojava visokih napona na mreži i prenapon nemaju iste uzroke ni trajanje. Momentalni visoki napon mreže može nastati npr. uslijed istodobnog isključenja velikog broja ispravljača.

Osnovna zaštita od ovakvih smetnji su pravilan izbor izmjeničnog mrežnog napajanja. Uređaji audio i video sustava ne mogu se priključiti u najbližu dostupnu mrežnu utičnicu. U tok kabinu režije potrebno je postaviti razvodni ormar sa posebnim napojnim vodom namijenjenim isključivo elektroakustičkim uređajima. Na taj vod ne smije se ništa drugo priključiti. Eventualno je potrebno postaviti izolacijske transformatore koji će galvanski odijeliti elektroakustičke uređaje od ostalih potrošača.

Referencijalna mreža signala ili SRG

Tipična SRG mreža sastoji se od mreže od čistog bakra sa povezanim intersekcijama na udaljenosti od 30 - 50 cm. Ova mreža u potpunosti pokriva pod u prostoriji u kojoj su smješteni elektroakustički, video ili digitalni uređaji. Mreža se postavlja na pod prostorije. Nakon toga s njom se povezuju svi metalni kanali za vodove, mase električnih uređaja, izolacijski transformatori i ormari za smještaj uređaja.

Pri tipičnim konstrukcijama koristi se tzv. kompjuterski pod ispod kojeg se postavljaju instalacije i mreža. Materijal za izradu mreže je bakar ili bakrena folija minimalne debljine 0.75 mm i do 5 cm širine. Sva ukrštanja se leme, a završena mreža se prekriva antistatičkim sagom.

 

Definiranje kakvoće napajanja

Kakvoća mrežnog napajanja karakterizira se primijenom posebne krivulje. Krivulja definira opće uvjeta kakvoće izmjeničnog napona napajanja i pouzdani rad digitalnih uređaja svih tipova. Na slijedećoj slici krivulja je dana u izvornom obliku prema CBEMA Power Interface Subcommittee. Apcisa je definirana u odnosu na vrijeme i broj perioda izmjenične struje, a ordinata je +/- refencijalna os napona. Pri promjeni napona pratimo porast ili pad napona uz Y os. Trajanje poremećaja definira logaritamska X os. Pri tome podrazumijevamo kako se nakon poremećaja napon vraća na nazivnu vrijednost.

RASPORED KABLOVA UNUTAR ORMARA S UREĐAJIMA

Budući da snopovi kabela mogu induktivno djelovati jedni na druge, uobičajeno je unutar ormara s uređajima rasporediti različite grupe kablova prema slici.

Snop mikrofonskih kabela grupira se bliže stražnjoj strani ormara, što dalje je moguće od kućišta uređaja u ormaru. Kabeli s linijskim razinama signala grupiraju se što bliže kućištima uređaja. Na suprotnoj strani ormara postavljaju se snopovi kabela sa zvučničkim linijama, eventualni upravljački signali i mrežno napajanje. Preporučljivo je da je minimalna udaljenost između snopova kabela 15 cm.

UZEMLJENJA ORMARA S UREĐAJIMA

Ormari s uređajima ne smiju se doticati metalnih građevinskih konstrukcija zgrade, betonskog čelika ili metalnih kanalica za postavljanje vodova. Nekoliko metalnih ormara mogu se međusobno doticati samo ako su međusobno pritegnuti vijcima promjera bar 10mm. Za dobro uzemljenje potrebno je unutar ormara na izoliranoj podlozi pričvrstiti masivnu bakrenu traku ili ploču, koju treba dobrim električnim kontaktom i kabelom dovoljnog promjera spojiti s temeljnim uzemljivačem zgrade. Napomenut ćemo još jednom, kako se energetski razvodni ormar elektroakustičnih uređaja ne smije koristiti za napajanje ni jednog ostalog potrošača.

Završetak 2. dijela...

 Click here to make ROOM ACOUSTIC your default homepage

| Home Hr | Site Map Hr | English | Contact Us |